در جمع معاونان هماهنگی و دبیران هیات امنای استانی عنوان شد؛ تاکید میرزاده بر برنامه‌ریزی و همکاری واحدهای دانشگاهی در اجرایی‌کردن بخشنامه‌ها
Posted on خرداد 28, 1393 14:57
در جمع معاونان هماهنگی و دبیران هیات امنای استانی عنوان شد؛  تاکید میرزاده بر برنامه‌ریزی و همکاری واحدهای دانشگاهی در اجرایی‌کردن بخشنامه‌ها

خبرگزاری آنا: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر برنامه‌ریزی صحیح و همدلی و همکاری واحدهای دانشگاهی با سازمان مرکزی در اجرای بخشنامه‌های ابلاغی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه آنا، دکتر حمید میرزاده در جمع معاونان هماهنگی استان‌ها، دبیران هیات امناء استانی و مدیران طرح و برنامه استان‌ها که در همایش بررسی تعیین نرخ شهریه و بررسی الگوی بازنگری برنامه استراتژیک واحدهای دانشگاهی حضور یافته بودند بر برنامه‌ریزی به عنوان یک اصل تاکید کرد و گفت: باید هر کاری را براساس برنامه انجام دهیم چرا که اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم هیچ کاری به نتیجه نمی رسد.

وی با بیان تاریخچه‌ای از برنامه استراتژیک دانشگاه آزاد اسلامی و تصویب آن در سال 89 در هیات موسس دانشگاه، افزود: دلایلی باعث شد که این برنامه به تعوق افتاد و ابلاغ نشد اما در سال 92 سعی کردیم  همان برنامه را به تصویب هیات امنا برسانیم.

میرزاده خاطرنشان کرد: انتظار ما از مسئولان دانشگاهی در استان‌ها بخصوص نمایندگان تام‌الاختیار، معاونان هماهنگی، دبیران هیات امنا و مدیران طرح و برنامه که مخاطبان اصلی این برنامه هستند این است که دو مقوله بسیار مهم اقتصاد دانش‌بنیان و فرهنگ که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیز هست را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: موضوع اقتصاد در دانشگاه‌ها غریب است که باید بیشتر مورد پیگیری قرار گیرد و برای قوی شدن  ارتباط دانشگاه و صنعت بیش از وضعیت موجود و در راستای رفع نیاز جامعه و خدمات لازم باید بر روی آن کار شود چرا که با آنچه در دانشگاه‌های خارج در این ارتباط صورت می‌گیرد، کاملا متفاوت هستیم.

عملکرد واحدهای دانشگاهی با کاهش 12 درصدی وابستگی به شهریه سنجیده می‌شود

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در موضوع اقتصاد نسبت به دانشگاه‌های دولتی که متکی به پول نفت هستند یک گام جلوتر است، تاکید کرد: باید موضوع 10 تا 12 درصدی کاهش وابستگی به شهریه دانشجو در واحدهای دانشگاهی عملیاتی شود چرا که عملکرد واحدهای دانشگاهی با همین کاهش وابستگی به شهریه در پایان سال سنجیده خواهد شد و این موضوع حتما باید اجرا شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه باید نگاه خود را به صنعت و خدمات بدوزد، اظهار کرد: مسئولان دانشگاهی با هم‌فکری اعضای هیات امنا و نخبگان راهکارها را پیدا کنند تا در سطح محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی بتوانند موثر و موفق باشند و این کار را از همان مرحله و سطح محلی بخوبی آغاز کنند.

وی بر انجام فعالیت‌های فرهنگی در واحدهای دانشگاهی تاکید کرد و گفت: طرح‌های خوبی در شورای فرهنگی اجتماعی دانشگاه تصویب شده و واحدهای دانشگاهی باید به گسترش امور فرهنگی و کارهای فرهنگی ماندگار که برای همه افراد جامعه بوده و تاثیر آن در اجتماع دیده می‌شود همت کرده و این برنامه ها را اجرا کنند.

حرکت به سمت پتنت بین‌المللی توسعه کیفی دانشگاه را تضمین می‌کند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گسترش کیفی این دانشگاه را یادآور شد و با بیان اینکه تولید مقاله یکی از شاخص‌های کیفی برای این هدف است، تاکید کرد: واحدهای دانشگاهی به سمت پتنت‌های بین‌المللی حرکت کنند و ما حاضریم پول بدهیم و در این خصوص همکاری لازم را داشته باشیم و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه نیز همکاری لازم را در این خصوص دارد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید در عرصه ملی و بین‌المللی به یک برند تبدیل شود، خطاب به معاونان هماهنگی و دبیران هیات امنای استانی اظهار کرد: از نظر تولید مقالات اول هستیم و از آنجایی که گسترش کیفیت ابزار می خواهد و مقاله یکی از شاخص هاست، باید با مسوولان و نخبگان استانی راه را پیدا کنید و خود را از هر نظر برتر کنید.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در این راستا برخی از آیین‌نامه را باید اصلاح کنیم، افزود: باید به طرف پتنت بین المللی حرکت کنیم چرا که آثار آن در دانشگاه خواهد ماند و این کار برای آینده دانشگاه است و توسعه کیفی دانشگاه را تضمین می‌کند.

میرزاده با گلایه از برخی واحدهای دانشگاهی درخصوص انجام نشدن بخشنامه‌ها بر اجرایی کردن بخشنامه‌های دانشگاه آزاد و موارد درخواستی از واحدها و ارسال آن در اسرع وقت برای برنامه‌ریزی بهتر تاکید کرد و خواستار پاسخ و پیگیری بخش نامه‌ها از سوی نمایندگان تام الاختیار، دبیران هیات امنا و معاونان هماهنگی در استان‌ها شد.

اگر می خواهیم یک برند بین‌المللی باشیم همه باید هماهنگ و برنامه داشته باشیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برخی بر این ناهماهنگی عادت کرده‌اند و این مدل همکاری اصلا قابل تحمل نیست، تاکید کرد: اگر کسی نتوانست کاری را به  انجام برساند به شخص دیگری که توانایی دارد کار را واگذار کند، اگر می خواهیم یک برند بین‌المللی باشیم همه باید هماهنگ باشیم ما یک مجموعه هستیم و ناهماهنگی‌ها قابل قبول نیست، باید برنامه داشته باشیم چراکه بدون برنامه کارها پیش نمی رود.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه با دستور اداره نمی‌شود، همکاری و همدلی همه دانشگاهیان و مسئولان را خواستار شد و گفت: اکنون دانشگاه از مشاوره و کمک بیش از 700 نخبه و تحصیل‌کرده کشور که در استخدام دانشگاه نیستند، برخوردار است و با آنها تعامل و همفکری دارد چرا که اساس کار ما مشورت است و باید یک تعامل دوطرفه با هم داشته باشیم.

افزایش شهریه از سوی استان‌ها باید در هیات امنای استانی به تصویب برسد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مورد شهریه این دانشگاه خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد مقرر شد شهریه تمام مقاطع این دانشگاه برای سال تحصیلی آینده با میانگین 15 درصد افزایش یابد و افزایش این میزان شهریه با توجه به نوع رشته‌ها در واحدهای دانشگاه آزاد متفاوت است و واحدها می‌توانند برای افزایش رقابت، شهریه را بر اساس میانگین 15 درصد کاهش یا افزایش دهند.

وی با بیان اینکه نباید در کشور شهریه بیش از 15 درصد افزایش بیاید، اظهار کرد: اجباری اما در این امر نیست و بر اساس مصلحت استان می‌توان این شهریه را افزایش دارد و واحدهای استانی اختیار دارند شهریه را تا سقف معین شده افزایش دهند، البته این میزان شهریه باید در هیات امنای استانی به تصویب برسد.

طراحی ساختار تشکیلاتی واحدهای دانشگاهی در معاونت برنامه‌ریزی

میرزاده با ابراز رضایت از فعالیت‌های معاونت برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد اسلامی و قدردانی از تلاش‌های دکتر رهنما و تیم برنامه‌ریزی دانشگاه از طراحی ساختار تشکیلاتی واحدهای دانشگاهی خبر داد و گفت: این طرح باید به تصویب برسد تا به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شود